Üye Girişi
E-Posta:
Şifre:
Beni Hatırla |
Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum!

Multiple Myeloma Nedir?
 

Miyelom, kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kanseridir.
Miyeloma hastalarının yaklaşık %90’ında tanı anında birden fazla bölgeyi tutan hastalık mevcuttur; zaman zaman hastalık en yaygın formu olan “multipl miyeloma” ile adlandırılır. Hastalığın farklı dağılımlarına sahip hastalarda miyelomayı tanımlamak amacıyla diger çeşitli terimler kullanılır.
 
Bu terimler “soliter miyeloma” (tek bir bölgede belirgin), “lokalize miyeloma” (birkaç komşu sitede belirgin) veya “ekstramedullar miyeloma”dır (kemik iliği dışında, deri, kas veya akciğer gibi bir doku tutulumu). Monoklonal plazma hücrelerinin oluşturduğu lokalize tümör “plazmasitoma” olarak adlandırılır. Kemik iliği dışında gelişen plazmasitoma “ekstramedullarplazmasitoma” olarak adlandırılır.

 Soliter plazmasitoma tanısı alan hastaların çoğunda miyeloma gelişmez ve mükemmel bir prognoz gösterirler.

Bazı hastalarda çok yavaş gelişim gösteren ve genellikle “sessiz miyeloma” olarak adlandırılan miyeloma vardır.
 
Miyeloma “asemptomatik” veya “semptomatik” olarak da tanımlanabilir.
Asemptomatik miyeloma” terimi hastalığın mevcut olduğu ancak hastalıkla ilişkili semptomların olmadığı anlamına gelmektedir.
 
Semptomatik miyelomalı” hastalarda hastalıkla birlikte anemi, kan kalsiyum seviyesinde artış, böbrek hasarı, kemik hastalığı veya sık enfeksiyonlar gibi miyelomayla ilişkili sorunlar vardır. Hastalığın tipinin tanımlanması doktorun hasta için en uygun tedaviyi tavsiye
etmesini sağlar. Bazı hastalarda, özellikle yavaş gelişen miyeloması olan ancak semptom görülmeyen hastalarda acil tedavi gerekli olmayabilir. Bu bireylerin bazılarında herhangi bir semptom ortaya çıkana kadar biraz zaman geçebilir.
 

 
                 Şekil : myeloma hücresi

 

  « Geri

İçerik Ortaklarımız